• Wychowanie fizyczne

Ruch jest życiem, życie jest ruchem.

PODSTAWA PROGRAMOWA PRZEDMIOTU WYCHOWANIE     FIZYCZNE

II ETAP - SZKOŁA PODSTAWOWA - KLASY IV - VI

Cele kształcenia – wymagania ogólne

Bezpieczne uczestnictwo w aktywności fizycznej o charakterze rekreacyjnym i sportowym ze zrozumieniem jej znaczenia dla zdrowia:

I. Udział w aktywności fizycznej ukierunkowanej na zdrowie, wypoczynek i sport.

II. Stosowanie zasad bezpieczeństwa podczas aktywności fizycznej.

III. Poznawanie własnego rozwoju fizycznego i sprawności fizycznej oraz praktykowanie zachowań prozdrowotnych.

Treści nauczania i umiejętności – wymagania szczegółowe

1.      Diagnoza sprawności fizycznej i rozwoju fizycznego. Uczeń:

1)      wykonuje bez zatrzymania marszowo-biegowy test Coopera;

2)      wykonuje próby sprawnościowe pozwalające ocenić wytrzymałość tlenową, siłę mięśni posturalnych oraz gibkość dolnego odcinka kręgosłupa oraz z pomocą nauczyciela interpretuje uzyskane wyniki;

3)      dokonuje pomiarów wysokości i masy ciała oraz z pomocą nauczyciela inter­pre­tuje ich wyniki;

4)      ocenia własną postawę ciała.

2.      Trening zdrowotny. Uczeń:

1)      mierzy tętno w spoczynku i po wysiłku;

2)      wymienia zasady i metody hartowania organizmu;

3)      demonstruje po jednym ćwiczeniu kształtującym wybrane zdolności motoryczne oraz ułatwiające utrzymywanie prawidłowej postawy ciała;

4)      wykonuje próbę wielobojową składającą się z biegu, skoku i rzutu;

5)      wykonuje przewrót w przód z marszu oraz przewrót w tył;

6)      wykonuje prosty układ gimnastyczny.

3.      Sporty całego życia i wypoczynek. Uczeń:

1)      organizuje w gronie rówieśników zabawę, grę ruchową, rekreacyjną, stosując prze­­pisy w formie uproszczonej;

2)      stosuje w grze: kozłowanie piłki w biegu ze zmianą kierunku ruchu, prowadzenie piłki w biegu ze zmianą kierunku ruchu, podanie piłki oburącz i jednorącz, rzut piłki do kosza, rzut i strzał piłki do bramki, odbicie piłki oburącz sposobem górnym;

3)      omawia zasady aktywnego wypoczynku.

4.      Bezpieczna aktywność fizyczna i higiena osobista. Uczeń:

1)      omawia sposoby postępowania w sytuacji zagrożenia zdrowia lub życia;

2)      korzysta bezpiecznie ze sprzętu i urządzeń sportowych;

3)      stosuje zasady samoasekuracji;

4)      porusza się bezpiecznie po drogach publicznych na rowerze;

5)      omawia zasady bezpiecznego zachowania się nad wodą i w górach;

6)      omawia sposoby ochrony przed nadmiernym nasłonecznieniem;

7)      dobiera strój i obuwie sportowe do ćwiczeń w zależności od miejsca zajęć oraz wa­run­ków atmosferycznych.

5.      Sport. Uczeń:

1)      wyjaśnia, dlaczego należy przestrzegać ustalonych reguł w trakcie rywalizacji spor­to­wej;

2)      uczestniczy w sportowych rozgrywkach klasowych w roli zawodnika, stosując za­sa­dy czystej gry: szacunku dla rywala, respektowania przepisów gry, podporząd­ko­wania się decyzjom sędziego, podziękowania za wspólną grę;

3)      wyjaśnia zasady kulturalnego kibicowania.

6.  Taniec. Uczeń:

1)      wykonuje improwizację ruchową do wybranej muzyki;

2)      wyjaśnia, jak należy zachować się na zabawie tanecznej, w dyskotece.

REGULAMIN SALI GIMNASTYCZNEJ

Podstawa prawna:

Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach (Dz. U. z 2003 r. Nr 6 poz. 69 ze zm.).

Przepisy ogólne:

1. Sala gimnastyczna jest przeznaczona do realizacji zajęć wychowania fizycznego oraz imprez sportowo-okolicznościowych.
          2. Z sali mogą korzystać wszyscy uczniowie i pracownicy SP nr 4 w Ostródzie oraz inne osoby, jeżeli Dyrektor szkoły wyrazi na to zgodę.
          3. Uczniowie wchodzą do sali jedynie pod opieką nauczyciela prowadzącego zajęcia.
          4. Wszystkich ćwiczących obowiązuje odpowiedni do ćwiczeń ubiór sportowy - koszulka, spodenki lub dres oraz sportowe obuwie.
          5. Obuwie zmienne obowiązuje również osoby niećwiczące.
          6. Przebieranie się w sali gimnastycznej jest zabronione, do tego służą szatnie.
          7. Przebierający się pozostawiają swoje obuwie i ubranie w należytym porządku.
          8. Za rzeczy wartościowe pozostawione w szatni Dyrektor szkoły oraz prowadzący zajęcia nie odpowiadają.
          9.  Podczas trwania lekcji uczniowie, którzy nie ćwiczą nie mogą pozostawać  w szatni. Uczniowie niećwiczący zajmują w sali gimnastycznej miejsce wyznaczone przez  nauczyciela, pełnią rolę obserwatorów, asystentów nauczyciela.
          10. Przemieszczanie sprzętu, przygotowanie urządzeń sali do ćwiczeń powinno odbywać się zgodnie z zaleceniem prowadzącego w sposób bezpieczny i z zapewnieniem odpowiedniej dbałości o sprzęt - wszystkie zauważone uszkodzenia sprzętu i urządzeń sali należy natychmiast zgłaszać prowadzącemu zajęcia.
          11. Każda klasa czy zespół korzystający z sali jest odpowiedzialny za ład i porządek.
          12. Uczniowie zobowiązani są przestrzegać poleceń nauczyciela.
          13. W sali obowiązuje zakaz jedzenia i picia oraz  korzystania z telefonów komórkowych i urządzeń elektronicznych.
          14. Za bezpieczeństwo ćwiczących  podczas zajęć odpowiada prowadzący zajęcia.
          15. Za bezpieczeństwo uczniów w szatni (podczas przerw międzylekcyjnych)  odpowiada nauczyciel dyżurujący.
          16. Każdy wypadek, złe samopoczucie uczniowie zgłaszają natychmiast nauczycielowi.
          17. Za stan sali, sprzętu i urządzeń odpowiadają: Dyrektor szkoły, nauczyciele wychowania fizycznego, personel pedagogiczny oraz osoby korzystające z sali.
          18. Nauczyciel ma  obowiązek sprawdzić stan techniczny urządzeń i sprzętu sportowego przed każdymi zajęciami.