• Wychowanie do życia w rodzinie

        •                                                                                                                                                                                               

           

           

                    Przedmiot „Wychowanie do życia w rodzinie” w szczególny sposób wpisuje się w realizację zadań wychowawczych szkoły.

          Odmienna od innych przedmiotów formuła „Wychowania do życia w rodzinie” ( część zajęć realizowanych odrębnie dla dziewcząt i chłopców, brak ocen) może być jego atutem w towarzyszeniu uczniowi w czasie drogi od dzieciństwa do dorosłości.

          Szczególnie ważnym aspektem jest brak ocen, który daje uczniom możliwość poznawania ważnych zagadnień w bezpiecznej przestrzeni kontaktu z wiedzą i doświadczeniem nauczyciela.

          Okres adolescencji (młodości), w którym odbywa się realizacja programu, to dla uczniów czas zmian, niepokojów, konfliktów, często poczucia osamotnienia wobec trudności.

          Jednocześnie to okres odkrywania swoich potrzeb, możliwości, odnajdowania wartości celów. Uczniowie, adresaci programu, podczas jego realizacji przechodzą szereg zmian związanych z dojrzewaniem we wszystkich jego aspektach (dojrzewanie biologiczne, emocjonalne, psychiczne i społeczne). W okresie wczesnej adolescencji (II etap edukacyjny) dominują zmiany związane z dojrzewaniem płciowym. To także czas odkrywania przez ucznia potrzeby oddalenia od rodziców i domu rodzinnego.

           

          Tematyka zajęć dla uczniów szkoły podstawowej ogniskuje się wokół funkcjonowania ucznia jako członka rodziny oraz zmian związanych z dojrzewaniem biologicznym.

          Podstawowym  celem zajęć jest przygotowanie ucznia do zrozumienia i zaakceptowania siebie oraz przemian,  jakie w życie ucznia wprowadza jego dojrzewanie biologiczne

           

          Przepisy prawa oświatowego przewidują, że w każdej klasie na realizację zajęć wychowania do życia w rodzinie należy przeznaczyć 14 godzin, w tym po 5 godzin z podziałem na grupy dziewcząt i chłopców.

                                INFORMACJA  DLA  UCZNIÓW  I  RODZICÓW

           

                  Główne cele edukacyjne „Wychowania do życia w rodzinie”

           Ukazanie wartości rodziny w życiu człowieka oraz pomoc w przygotowaniu się do zrozumienia i akceptacji przemian okresu dojrzewania.

           

                   Zadania szkoły:

          1. Integrowanie wychowawczych działań szkoły i rodziny.
          2. Wzmacnianie prawidłowych relacji dziecka z rodziną.
          3. Współpraca z rodzicami w przygotowaniu uczniów do okresu dojrzewania i pozytywnego przyjęcia jego przejawów fizycznych i psychicznych.
          4. Pomoc w kształtowaniu pozytywnego stosunku do płciowości.
          5. Wspieranie prawidłowego rozwoju emocjonalnego i społecznego, w tym koleżeństwa i przyjaźni.

           

                  Realizacja zajęć:

          1. Wymiar godzin  - 14 godzin rocznie dla ucznia.
          2. 9 godzin w grupie koedukacyjnej oraz po 5 godzin z podziałem na grupy dziewcząt i chłopców.
          3. Zajęcia nie podlegają ocenie i nie mają wpływu na promocję ucznia do klasy programowo wyższej ani na ukończenie szkoły przez ucznia.
          4. Rodzice mają prawo do decydowania o udziale swego dziecka w zajęciach. Rodzice, którzy nie wyrażają zgody na uczestnictwo dziecka w zajęciach składają podpisaną deklarację (do wychowawcy klasy).