Nawigacja

Nawigacja

  Poniedziałek 14.10.2019

  Biblioteka szkolna

  Imprezy biblioteczne

  Rok szkolny 2018/2019

  21 lutego Dzień Języka Ojczystego - wystawa

   

  W dniu 20 grudnia bibliotekę odwiedziły dzieci z Przedszkola nr 4 w Ostródzie, obejrzały bibliotekę, dowiedziały się, kto może zostać czytelnikiem. Pani bibliotekarka przeczytała przyszłym czytelnikom  książkę o przygotowaniach do zbliżających się świąt pt. ,,Basia i Boże Narodzenie".

   

  Wystawa ,,Książka pod każdą choinką"

   

  Zaczytanych świąt !

  Wystawa  ,,Mikołajki z Mikołajkiem" w dniach 5.12. 7.12.2018r.

                            

                                                                                               

  Wystawa ,,100 książek na 100-lecie Niepodległości"

  100 książek na 100-lecie NIEPODLEGŁOŚCI - Obrazek 1

  W dniach 30.10. - 13.11.2018 r. w bibliotece została zorganizowana  wystawa ,, 100 książek na 100-lecie Niepodległości” .

  Z księgozbioru biblioteki  na wystawę wybrano 100 ciekawych książek  dla dzieci i młodzieży polskich autorów .

  Zapraszamy!

                                                                                            100 książek na 100-lecie NIEPODLEGŁOŚCI - Obrazek 2

   

  2017/2018

   

  Wystawa ,,Moje miasto"

                               

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

      

   

   

  Spotkanie autorskie z panią Magdaleną Tinsley

             Spotkanie autorskie z panią Magdaleną Tinsley - Obrazek 1

  W dniu 17 maja 2018 r.do naszej szkolnej biblioteki zawitała pani Magdalena Tinsley – autorka bardzo ciekawej książki pt. „Opowieści ze słonecznego ogrodu”,  z wykształcenia biolog, mieszka niedaleko Ostródy, we wsi Parwółki.

   Spotkała się z uczniami klasy 3a i 3c. Wychowawczynie tych klas wcześniej zapoznały swoich wychowanków z bohaterami książki, którzy przeżywają różne przygody na wsi podczas wakacji w ogrodzie swoich dziadków.

  Pani Magdalena nawiązała serdeczny kontakt z dziećmi, opowiadała o swojej książce, życiu na wsi, o zwierzętach, przyrodzie. Przeczytała czytelnikom kilka swoich opowiadań.

  Uczniowie chętnie zadawali dużo interesujących pytań, a wyjątkowy gość odpowiadał na nie wyczerpująco. Dzieci opowiadały miłemu gościowi swoje historie.

  Autorka obejrzała  wystawę prac plastycznych wykonanych przez uczniów -  Moja ilustracja do książki ,,Opowieści ze słonecznego ogrodu”. Była pod wrażeniem wyobraźni naszych uczniów, prace bardzo podobały się pani Magdzie.

  Na koniec spotkania Natalia Jachowicz z klasy 3c wręczyła pani Magdalenie na pamiątkę spotkania z czytelnikami w naszej szkole swoją pracę, na której przedstawiła jedną z przygód chłopców, Olek Ostrowski wręczył bukiecik konwalii, jak się później okazało, ulubionych kwiatów pani Tinsley. Autorka złożyła autograf  dla wszystkich czytelników naszej biblioteki na książce ,,Opowieści ze słonecznego ogrodu”, którą będzie można wypożyczyć i przeczytać.

  Uczestnicy spotkania ustawili się w kolejce po autograf na własnych zakupionych egzemplarzach książki. Spotkanie przebiegło w przyjemnej i miłej atmosferze. Na pewno na długo pozostanie w pamięci młodych czytelników.

   Organizator : pani Małgorzata Dziedziul

                                                                                       Spotkanie autorskie z panią Magdaleną Tinsley - Obrazek 2Foto

   

   

   

   

   

                        Wystawa książek ,,Czy mówisz po polsku?" z okazji Dnia Języka Ojczystego" ( 21 lutego)

   

                              

          

  Wystawa ,,Kocie sprawy" z okazji Światowego Dnia Kota. 

   

  Wystawa ,,W walentynki zakochaj się w książce!"

   

   

  Zapraszamy do biblioteki  po nowe książki

   

  Foto

   

  Przypominamy, że nasza szkoła otrzymała dotację docelową w kwocie 15 tysięcy złotych na zakup nowości wydawniczych w ramach „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa”.

  Program ma na celu wspieranie czytelnictwa dzieci i młodzieży w zakresie rozwijania zainteresowań uczniów przez promocję czytelnictwa, zakup nowości wydawniczych.

   Od maja 2017r . do grudnia 2017 r. do biblioteki szkolnej przybyło wiele atrakcyjnych nowości wydawniczych -884 egzemplarzy.

   Zrób sobie prezent , wypożycz książkę na święta!

  Mikołajki z Mikołajkiem w dniu 6 grudnia

   

  Czytaliśmy przygody Mikołajka

   

            

   W dniu 25 października 2017 r. z wizytą do biblioteki szkolnej przybyli bardzo mili goście -  przyszli czytelnicy. Były to dzieci z klasy zerowej wraz ze swoją panią wychowawczynią.

      Wizyta miała na celu zapoznanie dzieci z biblioteką, ze zgromadzonymi w niej zbiorami oraz zasadami korzystania z niej, a przede wszystkim wzbudzenie zainteresowania książką.
     Okazało się, że dzieci lubią książki, znają  je, najczęściej czytają im głośno rodzice, dziadkowie i panie w przedszkolu. Dzieci chętnie i bezbłędnie odgadły zagadki związane z tytułami bajek dla dzieci.

     Podczas spotkania w bibliotece dzieci miały możliwość przejść między regałami  w wypożyczalni, zobaczyć  pracownię komputerową. Pani bibliotekarka opowiedziała dzieciom o bibliotece, wyjaśniła zasady wypożyczania książek, wytłumaczyła , jak stać się czytelnikiem biblioteki. Przeczytała zabawną opowieść o krótkowzrocznej żyrafie.

   Przedszkolaki z wielkim zainteresowaniem przeglądały książki  znajdujące się w bibliotece, szczególne zainteresował ich dział dla najmłodszych czytelników. Okazało się, że przedszkolaki  interesująsię  zwierzętami, piłką nożną, bajkami…

    Na zakończenie tej pierwszej wizyty w bibliotece szkolnej pani wychowawczyni wypożyczyła kilka  książek, wybranych przez dzieci do czytania podczas zajęć.

                                                                                     Foto

   

  Zapraszamy do biblioteki w dniach 9. - 13. października 2017r. na wystawę  „ Wiem, bo czytam i rozwijam swoje zainteresowania”. Na wystawie znajdują się nowe książki zakupione do biblioteki szkolnej.

  Przypominamy, że nasza szkoła otrzymała dotację docelową w kwocie 15 tysięcy złotych na zakup nowości wydawniczych w ramach „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa”. Od maja 2017r . do biblioteki szkolnej przybywają atrakcyjne nowości wydawnicze.

  Program ma na celu wspieranie czytelnictwa dzieci i młodzieży w zakresie rozwijania zainteresowań uczniów przez promocję czytelnictwa, zakup nowości wydawniczych.

  Nowe książki można obejrzeć od dnia 9. października , a  wypożyczać od dnia 12. października 2017r. od godz. 8.00. Zapraszamy do biblioteki !

  Poczytaj!

  CZYTANIE MĄDRA RZECZ !

  Foto

    Rok szkolny 2016/2017

  Podsumowanie czytelnictwa uczniów za rok szkolny 2016/2017

  Upowszechnianie czytelnictwa, rozwijanie kompetencji czytelniczych wśród dzieci i młodzieży to jeden z priorytetów Ministerstwa Edukacji Narodowej na rok szkolny 2016/2017.

  W tym roku szkolnym podjęto w naszej szkole wiele działań w celu rozwijania czytelnictwa wśród uczniów. Na  początku roku szkolnego złożyliśmy  wniosek do udziału w Narodowym Programie Rozwoju Czytelnictwa, rozpatrzony został pozytywnie,  pozyskaliśmy 15 tysięcy złotych na zakup nowych książek dla dzieci do biblioteki szkolnej. Podjętych zostało wiele działań nauczycieli w celu rozwijania kompetencji czytelniczych, bibliotekarze organizowali wiele  imprez czytelniczych m.in.  konkursów czytelniczych, wystaw książek, dwa razy odbył się Tydzień Głośnego Czytania Dzieciom, świetlica szkolna aktywnie właczyła się do programu Cała Polska Czyta Dzieciom, czytając wiele ciekawych książek w ciągu całego roku szkolnego.

   Efektem tych działań jest wzrost zainteresowania zbiorami biblioteki, znacznie wzrosło czytelnictwo, w tym roku szkolnym średnia wypożyczeń w szkole wynosi 24,04 książki na 1 ucznia w szkole ( w ubiegłym roku szkolnym wynosiła 18,48).

  Najwięcej książek wypożyczyły klasy :

  I miejsce klasa III a – 1239   -  średnia na 1 ucznia w klasie  -   51,63

  II miejsce klasa IIc  -  900      -  średnia na 1 ucznia w klasie   -  45

  III miejsce  klasa IIIb  - 1056  - średnia na 1 ucznia w klasie  - 42,24

  Wykaz pozostałych klas w zakładce ,,Biblioteka szkolna - czytelnictwo uczniów".

  Najbardziej aktywni czytelnicy wypożyczyli :

  Amelia Hoffman   kl. 3a - 84 książki

  Julia Kamińska    kl.3a  -  77

  Damian Głażewski    kl.3a  - 73

  Julia Kalinowska   kl.3b  -71

  Julia Dmowska    kl.3a  - 68

  Natalia Kulaszewska  kl.2e  - 67

  Nicola Dyrmo   kl.2c  - 62

  Bartosz Zdunek  kl3a  - 62

  Ania Malinowska  kl.2c  - 62

  Emilia Bandurska  kl.3a  -61

  Przedstawiamy za pomocą  prezentacji multimedialnej My_czytamy_.pptx najważniejsze działania upowszechniające czytelnictwo wśród naszych uczniów w tym roku szkolnym.

   

  XVI Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom

   

  Trwa  XVI Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom pod hasłem „CZYTANIE ZBLIŻA”

  Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom to największe doroczne święto w ramach, trwającej nieprzerwanie od 2001 roku, kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom”.W bieżącym roku trwa w dniach 3 - 10 czerwca. Tydzień Czytania mobilizuje do aktywnej promocji czytelnictwa.

  W tym roku w naszej szkole czytamy nowe książki zakupione do biblioteki szkolnej w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Zachęcamy rodziców do włączenia się do głośnego czytania dzieciom.

  Czytaj dziecku 20 minut dziennie. Codziennie !

  Foto

   

  Wystawa "Wybierz książkę dla siebie!"

  Zapraszamy do biblioteki w dniu 19 maja 2017r. na wystawę  „Wybierz książkę dla siebie”. Na wystawie znajdują się nowe książki zakupione do biblioteki szkolnej.

  Nasza szkoła otrzymała dotację docelową w kwocie 15 tysięcy złotych na zakup nowości wydawniczych w ramach „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa”.

  Program ma na celu wspieranie czytelnictwa dzieci i młodzieży w zakresie rozwijania zainteresowań uczniów przez promocję czytelnictwa, zakup nowości wydawniczych.

  Książki zakupiono na podstawie propozycji uczniów klas I-VI. Uczniowie swoje propozycje zakupu wrzucali do skrzynki „Książki naszych marzeń”. Informujemy, iż nadal można składać swoje propozycje nowości książkowych. W związku z tym prosimy o wrzucanie do skrzynki ,,Książki naszych marzeń” karteczek z tytułami książek. Skrzynka znajduje się w bibliotece szkolnej. Można je również zgłaszać drogą elektroniczną na adres mailowy: bibliotekasp4ostroda@wp.pl

  Książki można wypożyczać od dnia 19 maja 2017r. od godz. 8.00. Zapraszamy do biblioteki !

  Poczytaj! Nie dla nauczycieli, rodziców czy z musu. Czyta się dla przyjemności.

  Wybierz swoją książkę!  CZYTANIE MĄDRA RZECZ !

  Foto

   

  Wystawa ,, Moja Ojczyzna - POLSKA"

                   

  Symbole narodowe to znaki naszego państwa, naszego narodu. Ciągle towarzyszyły naszym przodkom w trudnej drodze do niepodległości. Dlatego należy ciągle o nich pamiętać.

   Na wystawie zorganizowanej w dniach 2.05. - 5.05. 2017 r. zaprezentowano książki z księgozbioru szkolnej biblioteki  o godle narodowym, historii hymnu państwowego,  o fladze biało – czerwonej, pieśniach patriotycznych, najcenniejszych polskich zabytkach … Wyeksponowano także konkursowe prace naszych uczniów.

                                                                                 Foto

   

  Wystawa tylko dla kobiet "Dziewczęca bohaterka literacka"

                        

   

  Zapraszamy w dniach 6.03. - 8.03. 2017 r. do biblioteki szkolnej wszystkie kobiety.

  Z okazji Dnia Kobiet została zorganizowana wystawa tylko dla dziewcząt. Znajdują się tutaj wybrane ze zbiorów biblioteki najciekawsze książki, których bohaterkami są dziewczęta.  Znalazły się tutaj książki o bardzo ważnych sprawach  dla wszystkich kobiet  i tych dużych, i małych…

                                                                                           Foto

   

  Wizyta przedszkolaków w bibliotece szkolnej

   

  W dniu 22 i  23 lutego 2017 r. z wizytą do biblioteki szkolnej przybyli przyszli czytelnicy. Były to grupy: 0 A, 0 B ze swoimi paniami wychowawczyniami.

      Wizyta miała na celu zapoznanie dzieci z biblioteką, ze zgromadzonymi w niej zbiorami oraz zasadami korzystania z niej, a przede wszystkim wzbudzenie zainteresowania książką.
     Okazało się, że dzieci lubią książki, znają  je, najczęściej czytają im głośno rodzice, dziadkowie i panie w przedszkolu. Dzieci chętnie i bezbłędnie odpowiadały na pytania o pracę biblioteki oraz zagadki związane z tytułami bajek dla dzieci. Wiedziały, co to jest biblioteka, że bibliotekarz to osoba, która pracuje w bibliotece i wypożycza książki.

     Podczas wizyty w bibliotece dzieci miały możliwość przejść między regałami  w wypożyczalni, odwiedzić pracownię komputerową. Przedszkolaki z wielkim zainteresowaniem przeglądały książki znajdujące się w bibliotece, szczególne zainteresował ich dział dla najmłodszych czytelników.  Wszystkim spodobały się kolorowe i bogato ilustrowane książeczki, które z chęcią oglądały i komentowały.

     Pani bibliotekarka opowiedziała dzieciom o bibliotece i  zbiorach znajdujących się na półkach,  wyjaśniła zasady wypożyczania książek, wytłumaczyła , jak stać się czytelnikiem biblioteki oraz jak  należy zachować się w tym szczególnym miejscu. Dowiedziały się także, jak należy dbać o książki na podstawie książki „Elementarz wiewióreczki” Czesława Janczarskiego.

   Na zakończenie  każdy uczeń otrzymał kolorowankę z ulubionymi bohaterami bajek i baśni, a panie wychowawczynie wypożyczyły książki do czytania dzieciom podczas zajęć.

                                                                                       Foto

  17 lutego przypada Światowy Dzień Kota. Z tej  okazji w bibliotece szkolnej zorganizowano wystawę „Kocie sprawy”.

     Na wielbicieli kotów czekają książki do wypożyczenia, a wszystkie tematycznie związane z tymi pięknymi zwierzętami – książki popularnonaukowe, bajki, wiersze, opowiadania. Można też  poczytać  wiadomości o rasach kotów, oraz rozwiązać test „Ile jest w Tobie z kota?”

  Zapraszamy w dniach 15.02 -17.02. 2017r.

  Foto

   

                         

  Pamiętając walentynkach, tym sympatycznym święcie biblioteka przygotowała wystawę „Książki z miłością w tytule” .

  Czytelnicy mogą zapoznać się z książkami będącymi w zbiorach biblioteki.

  Zakochaj się w czytaniu…Przyjdź i wypożycz książkę z miłością w tytule albo wiersze i rymowanki dla swojej wybranki…

  Foto

   

   

                                      

  W dniu 6 grudnia w ramach programu „Czytające Szkoły” w naszej bibliotece szkolnej odbyły się  Mikołajki z … „Mikołajkiem”. Tego dnia przybliżyliśmy, a niektórym przypomnieliśmy, książki René Goscinnego   i Jean-Jaques Sempe o przygodach Mikołajka i jego kolegów. Pani Małgorzata Dziedziul przeczytała dzieciom  rozdziały „Przed świętami jest fajnie” oraz „Święta u Mikołaja”. Dzieci mogły zobaczyć, jakie książki o Mikołajku znajdują się w zbiorach naszej biblioteki, zostały one zaprezentowane na wystawie.

  W bibliotece znajdują się następujące książki o Mikołajku :

  Rekreacje Mikołajka

  Mikołajek i inne chłopaki

  Wakacje Mikołajka

  Nowe przygody Mikołajka

  Nowe przygody Mikołajka. Tom 2

  Szkolne Przygody Mikołajka

  Zachęcamy  do wypożyczania i czytania zabawnych przygód tego francuskiego  chłopca, który ma wielu przyjaciół oraz mnóstwo pomysłów i energii do zabawy.

  Organizator : pani Małgorzata Dziedziul

                                                                                         Foto

  „Misie w bibliotece czytają książki”  takie hasło przyświecało w tym roku odchodom w naszej szkole Międzynarodowego Dnia Pluszowego Misia, przyjaciela dzieci.  

                                        

    Święto Misia było więc znakomitą okazją, aby zachęcić uczniów do czytania książek, nie tylko o Misiu o Bardzo Małym Rozumku, ale i o innych misiach, a także do częstszego odwiedzania biblioteki szkolnej.  Dzieci zapoznały się także z postaciami sławnych misiów w Polsce i na świecie : Colargolem, Paddingtonem, Misiem Uszatkiem, Misiem Baloo, Troskliwymi Misiami, Gumisiami…

   W związku ze Świętem Misia, w piątek 25 listopada uczniowie z klas  zerowych i klasy 2c przynieśli ze sobą swoje pluszowe przytulanki. Na korytarzu szkolnym zorganizowano wystawę „Misie w bibliotece” z misiami czytającymi książki.Przedstawiona została prezentacja multimedialna, w której znalazło się wiele ciekawostek o historii pluszowego misia, o misiach bajkowych i filmowych.

    Misiowa wystawa została również pokazana dzieciom z Przedszkola nr 4 w Ostródzie. Dwie grupy pięciolatków i sześciolatków odwiedziły szkołę wraz ze swoimi wychowawcami i uczciły Święto Misia. Spotkanie dla dzieci z przedszkola poprowadziła pani Dorota Majewska, opowiedziała o wystawie, o słynnych misiach, przeczytała wiersz „Pożegnanie misia”. Pani Małgorzata Dziedziul pokazała przedszkolakom książki z naszej szkolnej biblioteki, w których głównymi bohaterami są misie. Przeczytała fragment książki  z „Misiowej biblioteczki”, była to opowieść o Misiu Uszatku. Dzieciom spodobały się bajki oraz wierszyki, chętnie odpowiadały na pytania związane z misiami i przeczytanymi książkami. 

   W tym dniu pozostali uczniowie mogli obejrzeć wystawę misiów oraz wystawę książek o misiach, które są dostępne w naszej bibliotece szkolnej.

  Organizatorzy : pani Dorota Majewska, Małgorzata Pesta, Krystyna Zaleska, Małgorzata Dziedziul

   

                                                                          Foto

  Nasza szkoła uczestniczy od kilku lat w kampanii CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM.

  W dniach 10.10 -14.10.2016 roku odbył się w naszej szkole Tydzień Głośnego Czytania, zorganizowany przez bibliotekę szkolną.

      Akcja ta związana była z obchodami Międzynarodowego Święta Bibliotek Szkolnych. W tym roku hasło przewodnie to : „Książka to dopiero początek…”

    W zajęciach  w bibliotece wzięli udział uczniowie  oraz nauczyciele.
  Zorganizowano wystawę
  „Ulubione książki z dzieciństwa naszych nauczycieli”, na którą zostali zaproszeni uczniowie wraz ze swoimi wychowawcami i nauczycielami. Bibliotekę odwiedziła  pani dyrektor Beata Prusinowska , czytała swoją ulubioną książkę "Przygody Reksa -Kleksa " .

    Głośne czytanie  przez  nauczycieli było doskonałą okazją do zareklamowania ciekawych książek uczniom. Dzieci chętnie wypożyczyły książki swoich wychowawców oraz  udowodniły, że potrafią uważnie słuchać i odpowiadać na pytania dotyczące przeczytanego tekstu. Niektórzy uczniowie wykonali ilustracje do czytanej książki. Starsi uczniowie sami chętnie zgłosili się do głośnego czytania swoim kolegom z klasy.

  Głośne i codziennie czytanie uczy myślenia, rozwija pamięć i wyobraźnię, wzbogaca zasób słownictwa. Pomaga również odnosić sukcesy w szkole, ułatwia naukę i uczy wartości moralnych…

  … DLATEGO CZYTAJMY KSIĄŻKI!!!

  Czytanie jest dla umysłu tym, czym gimnastyka dla ciała!

   

  Foto

  Rok szkolny 2015/2016

  Dzień Ziemi obchodzony jest 22 kwietnia. Każdy z nas jest mieszkańcem tej planety, dlatego każdy z nas powinien czuć się odpowiedzialny za jej stan. Nasze życie jest od niej uzależnione. Ziemia nas żywi oraz stanowi istotę naszej egzystencji . Z tego powodu musimy o nią dbać, nie tylko 22 kwietnia, ale w każdy dzień.

  Jak obchodzić Dzień Ziemi?

  Można dla naszej planety zrobić wiele. Jednym ze sposobów jest zakładanie ogrodów, bo zieleń to życie…

    Zakładanie ogrodu bez niezbędnej wiedzy i doświadczenia niesie za sobą duże ryzyko. Same chęci mogą nie wystarczyć, aby stworzyć dobrze funkcjonujący i cieszący oko zielony zakątek. Dlatego warto skorzystać z poradników ogrodniczych, czasopism. Wiele z nich przyda się nie tylko osobom stawiającym pierwsze kroki w ogrodnictwie.

  Na wystawie zorganizowanej w bibliotece szkolnej  pt. „Zieleń to życie. I Ty możesz zostać ogrodnikiem…”można znaleźć wydawnictwa zgromadzone w zbiorach biblioteki na temat ogrodów. Zawierają wiele praktycznych porad, wskazówek dotyczących pracy w ogrodzie , pielęgnacji roślin.

  Znalazły się także wiersze dla dzieci zachęcające do prac w ogródkach. 

  Od dawna wiadomo, że warzywa i owoce z własnych ogródków są zdrowe i najlepiej smakują.

  Foto

   

   

   

  W dniu 29 października 2015r.(czwartek) zapraszamy na wystawę

                                                     

  Na wystawie można zobaczyć książki zakupione do naszej biblioteki szkolnej w ramach rządowego programu MEN „Książki naszych marzeń’.

    Książki zakupiono na podstawie propozycji uczniów klas I-VI wyłonionych w Ogólnopolskich Wyborach Książek , które odbyły się w szkolnej bibliotece w dniach 16.03.-19.03.2015r. Pełny wykaz książek można zobaczyć na stronie internetowej szkoły.

  Foto

  Październik 2015 r. - MIĘDZYNARODOWE ŚWIĘTO BIBLIOTEK SZKOLNYCH

  Główne obchody tegorocznego święta naszej biblioteki odbyły się w dniu 19 października 2015 r. Już wcześniej na korytarzu zorganizowano wystawę informującą o tym święcie, niektóre klasy wykonały  laurki z życzeniami .Pomieszczenie biblioteki powitało czytelników odświętnym wystrojem,  kolorową wystawą.

   Uczniowie włączyli się do akcji „PODARUJ KSIĄŻKĘ BIBLIOTECE”. Nasi czytelnicy wykonali przepiękne laurki z życzeniami imieninowymi dla swojej biblioteki . Uczniowie klas VI złożyli życzenia bibliotece w języku angielskim. Czytelnicy wrzucili do skrzynki „KSIĄŻKI NASZYCH MARZEŃ” swoje propozycje książek, które  według nich powinny znaleźć się w szkolnej bibliotece .

   Bibliotekę  odwiedziło sporo czytelników .Klasa 3c pod kierunkiem swojej wychowawczyni  w dniu święta wykonała laurki.Uczniowie odwiedzający bibliotekę złożyli życzenia imieninowe, obejrzeli  z zaciekawieniem książki podarowane bibliotece przez innych czytelników, znalazły się też książki podarowane przez redaktorów gazetki szkolnej - „Życie Czwórki”.

    Celem tego święta było zachęcenie czytelników do korzystania z biblioteki, która ma  im się kojarzyć z miejscem ważnym w szkole, które chętnie i często będą odwiedzać, by tutaj znaleźli wiele  ciekawych , nowych książek.

    W imieniu biblioteki pragniemy podziękować wszystkim, którzy włączyli się w obchody tego święta – uczniom, nauczycielom  za wszystkie życzenia, podarowane książki i  propozycje nowości. Postaramy się, by jak najszybciej znalazły się w zbiorach biblioteki i można było z nich korzystać. Jesteśmy zadowolone, że uczniowie i nauczyciele będą mieli wpływ na zakup nowości do biblioteki. Chcemy ,by każdy czytelnik w naszej bibliotece szkolnej znalazł  wymarzone książki.

          Nauczyciele bibliotekarze :Małgorzata Dziedziul i Zofia Czerkies

  Foto

   

  Rok szkolny 2014/2015

   

  Wystawa książek "MORSKIE OPOWIEŚCI"

  Foto

  Ogólnopolskie Wybory Książek

    

  W dniach 16.03-19.03 2015 r. w naszej szkole w lokalu biblioteki szkolnej odbyły się Ogólnopolskie Wybory Książek. Wzięło w nich udział 341 uczniów, w tym  118 uczniów klas I-III ,223 uczniów klas IV-VI.

  Powołano Komisję Wyborczą, w skład której weszły : pani Małgorzata Rzymowska i Małgorzata Dziedziul .

  Klasy I-III -uczniom pomogli głosować rodzice . Karty do głosowania zostały  przekazane wcześniej  rodzicom przez dzieci. Po wypełnieniu najmłodsi wyborcy wrzucili  je do urny w bibliotece w dniach 17-19 marca.

   Klasy IV-VI odwiedziły bibliotekę podczas  lekcji  języka polskiego w dniach 16 i 17 marca w celu przeprowadzenia głosowania. Przygotowano urnę, karty do głosowania.

  Głosowanie było anonimowe, wyborcy mogli podać maksymalnie trzy tytuły książek, które uważali za  ciekawe, warte polecenia innym i chcieliby, aby znalazły się w bibliotece szkolnej. W naszej szkole uczestnicy głosowania podali 299 głosów na tytuły różnych książek. Najwięcej głosów w wyborach uczniów klas I-III  otrzymała książka  „Pięciopsiaczki" Wandy Chotomskiej , natomiast w wyborach uczniów klas IV-VI książka „Dziennik cwaniaczka” Jeffa Kiney'a . Wiele tytułów otrzymało pojedyncze głosy.

  Po podliczeniu przez szkolną komisję wyborczą wszystkich głosów , wykaz najciekawszych książek według uczniów i nauczycieli naszej szkoły wygląda następująco:

  Wykaz książek wybranych przez uczniów klas I –III

   

  LP

  Tytuł

  Autor

  Liczba oddanych głosów

  1

  Pięciopsiaczki

  Wanda Chotomska

  18

  2

  Kopciuszek

  Hanna Januszewska

  14

  3

  Przygody Koziołka Matołka

  Kornel Makuszyński

  13

  4

  Smerfy

   

  11

  5

  Hobbit

  J.R.R.Tolkien

  10

  6

  Mikołajek

  Rene Goscinny, Jean-Jacques Sempe

  9

  7

  Kacperiada

  Grzegorz Kasdepke

  8

  8

  Koralina i tajemnicze drzwi

  Henry Selick

  7

  9

  Kubuś Puchatek

  A.A. Milne

  5

  10

  Martynka

  Gilberta Delahaye

  4

  11

  Scooby Doo

  Gelsey James

  4

  12

  Nie ma nudnych dni

  Renata Piątkowska

  4

  13

  Emil ze Smalandii

  Astrid Lindgren

  3

  14

  Czarna owieczka

  Jan Grabowski

  3

  15

  Jaś i Małgosia

  Grimm

  3

  16

  Lassie wróć!

  Eric Knight

  3

  17

  Plastusiowy pamiętnik

  Maria Kownacka

  3

  18

  Władca pierścieni

  J.R.R. Tolkien

  3

  19

  Koszmarny Karolek

  Francesca Simon

  3

  20

  Calineczka

  H.Ch.Andersen

  3

  21

  Czerwony Kapturek

  Charles Perrault

  3

  22

  My little Pony

   

  2

  23

  Przygody kota Filemona

  Sławomir Grabowski

  2

  24

  Gdybym był dziewczynką

  Grzegorz Kasdepke

  2

  25

  Wielka księga przygód Reksia

   

  2

  26

  Stoliczku nakryj się

  Or-Ot

  2

  27

  Dziennik cwaniaczka

  Jeff Kinney

  2

  28

  Kot w butach

  Charles Perrault

  2

  29

  Mity dla dzieci

  Grzegorz Kasdepke

  2

  30

  Co to znaczy?

  Grzegorz Kasdepke

  2

  31

  Detektyw Pozytywka

  Grzegorz Kasdepke

  2

  32

  Hania Humorek

  Megan McDonald

  2

   

   Ponadto uczniowie klas I-III oddali po 1 głosie na 96 innych tytułów książek.

   

  Wykaz książek – wybór uczniów klas IV-VI

   

  LP

  Tytuł

  Autor

  Liczba oddanych głosów

  1

  Dziennik cwaniaczka

  Jeff Kinney

  30

  2

  Harry Potter

  J.K.Rowling

  25

  3

  Opowieści z Narnii

  C.S. Lewis

  23

  4

  Mikołajek

  Rene Goscinny, Jean-Jacques Sempe

  21

  5

  Alicja w Krainie Zombie

  Gena Showalter

  20

  6

  Percy Jakson i Bogowie Olimpijscy

  Rick Riordan

  20

  7

  Hobbit

  J.R.R.Tolkien

  19

  8

  Igrzyska śmierci

  Collins Suzanne

  14

  9

  Koszmarny Karolek

  Francesca Simon

  12

  10

  Władca Pierścieni

  J.R.R. Tolkien

  9

  11

  Charlie i fabryka czekolady

  Roald Dahl

  8

  12

  W pustyni i w puszczy

  Henryk Sienkiewicz

  8

  13

  Krzyżacy

  Henryk Sienkiewicz

  7

  14

  Pinokio

  C.Collodi

  7

  15

  Dom tajemnic

  Ned Vizzini, Chris Columbus

  7

  16

  Zmierzch

  Stephanie Meyer

  7

  17

  Felix, Net i Nika

  Rafał Kosik

  7

  18

  Spojrzenie elfa

  Katrin Lankers

  6

  19

  Daleki rejs

  Anna Onichimowska

  6

  20

  Akademia pana Kleksa

  Jan Brzechwa

  5

  21

  Tytus, Romek i A'Tomek

  H.J.Chmielewski

  5

  22

  Kubuś Puchatek

  A.A.Milne

  5

  23

  Jaśki

  Jean-Philippe Arrou-Vignod

  4

  24

  Dzieci z Bullerbyn

  Astrid Lindgren

  4

  25

  Jego Wysokość Longin

  Marcin Prokop

  4

  26

  Rywalki

  Cass Kiera

  4

  27

  Tajemniczy ogród

  Frances Hodgson Burnett

  3

  28

  Oskar i pani Róża

  Eric Emmanuel Schmitt

  3

  29

  Wiedźmin

  Andrzej Sapkowski

  3

  30

  Metro 2033

  Dmitry Glukovsky

  3

  31

  Wszystko inaczej

  Irena Jurgielewiczowa

  3

  32

  Inna

  Irena Jurgielewiczowa

  3

  33

  Kacper z szuflady

  Grzegorz Kasdepke

  2

  34

  Ten obcy

  Dorota Terakowska

  3

  35

  Lassie wróć!

  Eric Knight

  2

  36

  Hania Humorek

  Megan McDonald

  2

  37

  Magiczne drzewo

  Andrzej Maleszka

  2

  38

  Niespokojne godziny

  Irena Jurgielewiczowa

  2

  39

  Zostań, jeśli kochasz

  Gayle Forman

  2

  40

  Zapałka na zakręcie

  Krystyna Siesicka

  2

  41

  Martynka

  Gilbert Delahaye

  2

  42

  Dynastia Miziołków

  Joanna Olech

  2

  43

  Baśniobór

  Brandon Mull

  2

  44

  Chłopcy z Placu Broni

  Ferenc Molnar

  2

  45

  Kajko i Kokosz

  Janusz Christa

  2

  46

  Seria Zwiadowcy

  John Flanagan

  2

  47

  Ania z Zielonego Wzgórza

  L.M.Montgomery

  2

  48

  Baśnie

  Grimm

  2

  49

  Niezgodna

  Veronica Roth

  2

  50

  Siostry wampirki

  Franziska Gehm

  2

  51

   Cykl  Olimpijscy Herosi

   

  2

  52

  Władca Lewawu

  Dorota Terakowska

  2

   

  Ponadto uczniowie  klas IV-VI oddali po 1 głosie na 119 tytułów innych książek.

  Organizatorzy Wyborów Książek na terenie szkoły : Małgorzata Dziedziul, Małgorzata Rzymowska

  Foto

   

   

   

  Spotkanie autorskie z Grzegorzem Kasdepke

  Uczniowie klas II i III  w dniu 19 listopada 2014 r. mieli okazję spotkać się z Grzegorzem Kasdepke - znanym i lubianym autorem książek dla dzieci i młodzieży , współautorem programów telewizyjnych , scenarzystą, laureatem wielu wyróżnień i nagród za twórczość literacką. Na to spotkanie dzieci czekały cały rok .

  Najmłodsi czytelnicy bardzo sumiennie przygotowywali się do tego spotkania . Czytali książki tego autora, szukali informacji o życiu i twórczości Grzegorza Kasdepke, wzięli udział w konkursie plastycznym „Moja ilustracja do książki Grzegorza Kasdepke”, wykonali piękne ilustracje , nawiązujące tematycznie do przeczytanych książek. Na początku spotkania pani dyrektor Beata Prusinowska i sam autor wręczyli dyplomy i upominki wszystkim uczestnikom konkursu  a zwycięzcom nagrody -książki z autografem autora.

   Pan Grzegorz Kasdepke nawiązał wspaniały kontakt z czytelnikami i wprowadził  wesoły nastrój, zapoznając dzieci ze związkami frazeologicznymi używanymi w życiu codziennym. Przekonał się, że uczniowie znają znaczenie tych związków wyrazów, także z książek autora. Barwnie i dowcipnie opowiadał o swoich książkach, czytał fragmenty opowiadań a na zakończenie spotkania udzielił wyczerpujących odpowiedzi na prawie wszystkie zadane przez dzieci pytania, rozdawał autografy, po które ustawiła się długa kolejka.

   Redaktorzy  gazetki szkolnej „Życie Czwórki” przeprowadzili z pisarzem wywiad po spotkaniu . Pan Kasdepke z wykształcenia jest dziennikarzem, przez pięć lat był redaktorem naczelnym magazynu dla dzieci "Świerszczyk" i również chętnie odpowiedział na wszystkie pytania przygotowane przez młodych dziennikarzy, czyli Magdalenę Gudaczewską, Magdalenę Ślazińską i Darię Bochno. Wywiad opublikowany będzie w najnowszym numerze "Życia Czwórki".

   Tak udane spotkanie autorskie na pewno pozostanie na długo w  pamięci  uczniów i na pewno  zachęci do czytania i zapoznania się z książkami naszego gościa. Autor udowodnił  wielbicielom swojej twórczości, że czytając jego książki, nikt  nie będzie się nudził.

                                          

  Organizatorzy spotkania: Małgorzata Rzymowska, Małgorzata Dziedziul

  Foto

   

  Pestycydy na co dzień  12 najbardziej toksycznych warzyw i owocówW dniach 22.- 25.09.2014r. odbyła się wystawa „Dary jesieni-

  warzywa i owoce”,która została zorganizowana w celu promowania wśród uczniów naszej szkoły  spożywania warzyw i owoców jako darów natury, wykazania ich znaczenia dla zdrowia w codziennej diecie oraz zapoznania ze zgromadzonymi książkami i innymi materiałami na ten temat.

   

    Na wystawie znalazły się książki : z przepisami kulinarnymi- „Warzywa i owoce w kuchni” oraz „Warzywa i owoce w literaturze dla dzieci . ”

  Uczniowie ze świetlicy szkolnej, którzy odwiedzili  bibliotekę wykazali się dużą znajomością  korzyści dla zdrowia ze spożywania warzyw i owoców , wiedziały również, jakie witaminy zawierają.

  Uczennica klasy 3a przeczytała znany wiersz Jana Brzechwy „Na straganie”, dzieci rozpoznały  wszystkie warzywa występujące w tym wierszu.

     Uczniowie  dowiedzieli się, jak przyrządzić mus jabłkowy  na podstawie  książki pana Grzegorza Kasdepke „Słodki rok Kuby i Buby- 28 opowiadań i trochę więcej przepisów na słodkości” oraz poznały bajkę  tegoż  autora pt. „O zarozumiałej marchewce ” .

  Foto

   

  Rok szkolny 2013/2014

   Wystawa"Misie mieszkające w książkach" 25.11-26.11.2013r.

   

   

                                                                                  Foto

   

                                   W dniach 31.10- 6.11.2013r.  wystawa książek 'Listopad miesiącem pamięci narodowej"

   

                    

           

  W dniu 16.10.2013 r. z okazji Święta Bibliotek Szkolnych odbyła się w bibliotece akcja przygotowana przez uczniów klasy 6b "Przerwa z książką' pod hasłem "Nie biegaj! Usiądź i posłuchaj!".  Na przerwach dziewczynki głośno czytały fragmenty swoich ulubionych książek : Magda Bagińska "Harrego Pottera", Agata Kamińska  fragment z książki ""Zakręcona na maksa",Julia Piekut fragment  książki "Hobbit, czyli tam i z powrotem" ,pani bibliotekarka fragment książki"Dziennik psotnego chłopca", a Oliwia Karczewska fragment "Księgi strachów "Zbigniewa Nienackiego. Celem tej akcji było zachęcenie do czytania książek i odciągnięcie przynajmniej w tym dniu  uczniów od komputera.

   

   

  Rok szkolny 2012/2013

  Koło teatralne "Bibliofil" w dniu 17.04.2013 r. wystawiło przedstawienie "Witaminki z naszej rodzinki" w ramach promocji zdrowia w naszej szkole.

   

   

                  

  W  dniach 22.10.-31.10  2012r. odbyła się  wystawa  "Ulubione książki z dzieciństwa naszych nauczycieli"

                   

   

   

   


                                        Rok szk.2011/2012  :

  SPOTKANIE AUTORSKIE Z ANNĄ ONICHIMOWSKĄ

  W dniu 24 maja 2012 roku klasa 2a została zaproszona przez panie bibliotekarki z Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Ostródzie na spotkanie autorskie z Anną Onichimowską -autorką wielu znanych książek dla dzieci i młodzieży. Spotkanie odbyło sie w czytelni MBP w Ostródzie na zamku. Pani Onichimowka opowiedziała dzieciom o książkach , które napisała oraz przeczytała jedną "Zasypiankę", którą wskazali uczestnicy spotkania. Była to zasypianka "Za dwa złote". Uczniowie byli doskonale przygotowani do spotkania z autorką, znali mnóstwo książek przez nią napisanych.Później dzieciaki zadawały pytania, na które pani Ania chętnie odpowiadała.Na zakończenie pani Onichimowska wręczyła dzieciom nagrody za udział w konkursie plastycznym "Moja ilustracja do książki Anny Onichimowskiej". Dodatkowym zaszczytem był fakt,że nagrodzeni otrzymali je z rąk samej autorki. Ostatnim punktem programu było rozdawanie autografów, po które ustawiła się długa kolejka i pamiątkowe zdjęcia. Dzieci podziękowały gościowi za książki i zaprosiły go na dłuższy pobyt w Ostródzie.

   

      

   

  Spotkanie  najmłodszych czytelników naszej szkoły z pisarką Joanną Papuzińską

  W piątek 10 grudnia 2010 r. w naszej szkole gościła znana i popularna autorka książek dla dzieci  pani Joanna Papuzińska, która zajmuje się literaturą dla dzieci od ponad czterdziestu lat.

  Na spotkaniu pani dyrektor Danuta Hryniewicka i pani Joanna Papuzinska wręczyły nagrody książkowe z autografem autorki zwycięzcom konkursu plastycznego "Nasze ilustracje do książek Joanny Papuzinskiej".Dzieci bardzo starannie przygotowywały się do spotkania, wcześniej czytały  książki , miały okazję bezpośrednio i na żywo porozmawiać z gościem i wypytać go, o co tylko chciały. Autorka chętnie odpowiadała na zadawane pytania, recytowała dzieciom wierszyki w języku "szachrajskim" i "przekręcalskim". Na koniec spotkania pani Joanna Papuzińska podpisywała swoje książki, które dzieci mogły zakupić przed spotkaniem. Złożyła również autograf na bibliotecznych książkach swojego autorstwa i wpisała się do kroniki szkoły. Autorka obejrzała wystawę prac plastycznych i wyraziła wiele słów uznania o młodych ilustratorach.

  Od ucznia klasy I Kacpra Bobla otrzymała pracę z ilustracją do książki "Nasza mama czarodziejka", z rąk pani dyrektor książkę o Ostródzie, świąteczne kwiaty  oraz stroik od pań ze świetlicy szkolnej. Na pewno przeżycia i emocje towarzyszące temu niecodziennemu spotkaniu pozostaną na długo w pamięci dzieci...

   

   

                    

   

   

   

                                                  

   

           

                           

   

   

   

   

   

      

   

   

         

  Aktualności

  Kontakt

  • Zespół Szkolno -Przedszkolny nr 4 Szkoła Podstawowa nr 4 w Ostródzie
   14-100 Ostróda
   ul. Kościuszki14
  • 89 646-55-63

  Galeria zdjęć