• WYMIANA HAMBURG WRZESIEŃ 2023

• WYMIANA POLSKO- NIEMIECKA W SP 4

W dniach 11 września- 17 września 2023 roku uczniowie i absolwenci ze Szkoły Podstawowej nr 4 im.Polskich Olimpijczyków  w Ostródzie przebywali na wymianie polsko – niemieckiej w Hamburgu.

Szkołą goszczącą młodzież polską było Gymnasium Rissen w Hamburgu.

Nasi uczniowie mieszkali u rodzin uczniów niemieckich , których gościliśmy w czerwcu w Ostródzie.

Wymiana była możliwa dzięki środkom finansowym  uzyskanym  na projekt przez szkołę polską i niemiecką od organizacji międzynarodowej Polsko- Niemiecka Współpraca Młodzieży w Warszawie oraz w Poczdamie.

Program pobytu i wszystkie aktywności zaplanowane przez naszych niemieckich partnerów były niezwykle atrakcyjne i edukacyjne.

Punktem wyjścia całej wymiany była komunikacja uczniów w języku angielskim i niemieckim, a także aktywność sportowa, która łączy nasze szkoły.

W trakcie naszego tygodniowego pobytu w Hamburgu wspólnie uczęszczaliśmy na lekcje w niemieckiej szkole i integrowaliśmy się podczas wielu zajęć i aktywności.

Poza poznaniem codzienności naszych niemieckich koleżanek i kolegów wspólnie podróżowaliśmy kolejką i eksplorowaliśmy Hamburg i jego atrakcje. Odwiedziliśmy m.in.. park miniatur Miniaturwunderland, gdzie mogliśmy podziwiać cały świat w miniaturze, m.in.najdłuższy model kolejki makietowej,  a także makiety największych miast świata, które przedstawiają m.in. Szwajcarię (góry, zamek, fabryka czekolady, Niemcy (w tym Niemcy środkowe, Bawaria i Zamek Neuschwanstein, Hamburg, SkandynawięAustrię, Monako i Prowansję, Wenecję, Rio de Janeiro czy Stany Zjednoczone. Wszystkie makiety uatrakcyjniają dodatkowe efekty specjalne.

Poza atrakcjami krajoznawczymi wspólnie z uczniami niemieckimi trenowaliśmy i aktywnie spędzaliśmy czas na sportowo. Codziennie popołudniu graliśmy w siatkówkę. Jednym z ciekawszych dni był ten spędzony w Beachcenter , największej krytej plaży sportowej w Hamburgu, gdzie na pięknym piasku z Sahary mogliśmy grać w siatkówkę plażową.

Kolejną atrakcją przygotowaną przez naszego niemieckiego partnera była wizyta w centrum wspinaczkowym, gdzie odbyliśmy instruktaż wspinaczki z profesjonalnymi trenerami , pod okiem których mieliśmy okazję spróbować wspinania się na różnych typach ścianek.

W wolnym od szkoły czasie uczniowie polscy i niemiecki grali w kręgle , jeździli rowerami i aktywnie spędzali wolny od szkoły i zajęć czas.

Punktem kulminacyjnym i najbardziej wyczekiwanym była wizyta na broadwayowski musicalu na podstawie filmu Walta Disneya  „Król Lew”.  Scenografia, muzyka i ponad 300 masek, w które ucharakteryzowani byli aktorzy, zapierały nam dech w piersiach. Cały spektakl określić można jako światowy majstersztykiem sztuki teatralnej, który jednocześnie wzrusza i bawi do łez. Było to dla nas niezwykłe przeżycie .

Wszyscy uczestnicy wrócili z wymiany bardzo zadowoleni, bogatsi o nowe doświadczenia i pełni pomysłów i inspiracji na kolejne spotkania młodzieżowe. Zachęcamy do zapoznania się z naszą fotorelacją!

Agnieszka Zaleska, koordynator wymiany młodzieżowej